Archive for november, 2008

Jag har hattat

fredag, november 28th, 2008

Jag har försökt koncentrera mig på roliga saker i några dagar nu när det har kännts som om jag hamnat i en nedåtgående depp. Allt har kännts helt hopplöst, jag har en litet elakt troll som biter sig fast på min axel som säger dumma saker i mitt öra. -Det spelar ingen roll hur ditt CV ser ut eller hur ditt ansökningsbrev ser ut. Ingen vill ha dig, ingen läser det ens. Du är helt värdelös. Du borde aldrig ha fötts, för du är helt onödig. Varför föds det i över huvudtaget barn. Allt är helt värdelöst. Med andra ord ett svart hål.

Min man har bestämt sig för att rycka ur mig ur det svarta hålet med en weekend till Ulfshyttan. Han skickade meddelandet om detta med en tur-ekorre i en liten låda.

Ekorren är det djur som jag själv anser vara mitt totemdjur. Jag blev så glad och pigg av denna överraskning att jag råkade virka två små söta mössor att ha med på en romantisk weekend ;). Här är en av dom, gjord för att matcha min nya kappa… mer bilder kommer sen, nu måste jag skynda mig och packa!

Closeup damasker

måndag, november 24th, 2008

Här är alltså mina förträffliga damasker från Falke. Jag har spanat in deras hemsida och hittar tyvärr inga damasker. Kan hända att de bara gjordes förra vintern?

Jag har börjat fila på att göra ett par egna i brunt och ett till par i svart… Ett par röda skulle också vara fint! På mina egna tänker jag även lägga till en gummistropp att sätta hälen i.  Möjligvis gör jag mina egna med vanliga läderknappar och riktiga knapphål också, även om tryckknapparna är rätt bekväma.

Klicka på bilderna för att se en större version.

Här ser man insidan på damasken som är gjord i ett stycke. På baksidan av tryckknapparnas hane har man satt ett stadigt nylonband för att knapparna inte ska dras ur den lite stretchiga ullfilten.

Utsidan på damasken

Damasen ihopknäppt, den lilla snibben är framåt..

Grå skoletter i äkta fuskskinn från HM

Skolett med damask på= Käck vinterstövlett!

Snöbollskrig!

lördag, november 22nd, 2008

Kofta från Zara, polotröja HM, tummvantar nån barnaffär, kjol från HM trend, underkjol blocket, strumpbyxor, Ulldamasker Falke, skor från HM. Vinröd luva med jätteboll stickad av min lillasyster!

Den lilla röda

lördag, november 22nd, 2008

I Juni hade jag ett kreativt flyt kan man säga. Här är en liten hatt som jag gjorde (ganska inspirerad av den otroliga fascinator SJP hade på premiären av SATC filmen) Väldigt dramatiskt och passande på röda mattan, vette fasen ifall jag hade velat sitta bakom henne när jag tittade på filmen dock…Man hade ju blivit skitstörd av att ha en sådan blomsterkvast mitt i bioduken.

Jag tycker dock att den jag gjorde blev underbart somrig och mer användbar, då jag inte adderade fullt lika mycket dekorationer. Min lilla hemmagjorda variant har detaljer som rå kant (somrigt), blommigt foder, fjäril på ståltråd som kan flyttas runt lite, både kam och alt. gummiband för att hålla den lille rackaren på plats.

Jag har en speciell variant på mina hattband/gummiband förresten. Jag gör dom alltid som två separata snören som jag sedan gör en löpande kärleksknop av. På så sätt kan jag reglera längden efter vilken frisyr jag tänker ha eller hur pass långt fram på huvudet hatten balanserar.

Kostnad för material ca 100 kr om man räknar med decoupagelim.

Hatten är gjord utav mittsektionen på en rund bordstablett, denna rundel har sedan blötts ner och formats i botten på en skål där den torkat. Hatten penslas med dekoupagelim för att fixera fibrerna och få styvhet och hållbarhet.

Överraskningar

lördag, november 22nd, 2008

Vaknade av att det var ljust i sovrummet på ett underligt sätt. Ute dövade nyfallen snö alla ljud, och jag var ensam i sängen. Jag låg en sund och vaknade och lyssnade på ljuden i huset. Fridfull tystnad och stillhet. Helt ensam… Ingen hund att gå ut med, ingen man som slamrar med lördagsfrukost i köket.

Bredvid mig låg en överraskning istället

Min käre man (alt. vår hustomte) lämnade den här snälla överraskningen till mig när han åkte iväg till Sigtuna på hjort/älg jakt vid en okristligt tidig tid imorse.

Jag har alltså legat i sängen fram till nu och bara orkat mig upp för att göra en kopp te och några rostade mackor att ta med till sängen, där jag fortsatt mitt tidningsfrosseri. Han vet att jag älskar att ligga och gosa länge i sängen på helgerna, men ofta så hoppar man ju bara upp och börjar med frukost och sedan är det tvätten och sedan dammsugning, lunch och disk… Sen är helgen borta.

Nu får jag bara ägna mig åt mig själv och mina favoritintressen nästan en hel dag! LYX!

Han vet inte att jag också har en överraskning till honom, nämligen ett par splitternya fårskinnstofflor som jag fyndat i torsdags för 239 kr. Vi har varit tillsammans i evigheter och han har önskat sig tofflor men aldrig fått eller skaffat sig ett par åt sig själv.

Fan va gulliga vi är :)

Tandläkaromkostnader

fredag, november 21st, 2008

Var på min årliga tandläkarundersökning igår. Tyvärr visade det sig att jag har ett hål som måste lagas, så jag måste tillbaka.

Nu till kostnaderna, var det inte meningen att det skulle bli billigare att gå till tandläkaren? Skulle man inte få nån slags reducering med 100 kr? Bara undersökningen kostade 595 kr…. Det tog en KVART! Snacka om timpenning…

Fotade den här fina inramade colgatereklamen inne på tandläkartoan. Snodde med mig en engångs tandborste också, hihi..

Ser ni att man tillåmed får lära sig hur det uttalas? “Kålgäjt”

Isprinsessan har en mössa som liknar min minkmössa jag köpte för ett litet tag sedan.

Kappan

fredag, november 21st, 2008

Så här ser den alltså ut på mig.

Som ni ser på sista bilden har jag markerat de områden som MÅSTE åtgärdas. Fodret är som tur är inte fastsytt i nederkant vilket kan göra det hela lite enklare…Nu kanske ni tycker att jag är onödigt petig, kommentera gärna.

  • Jag måste sy in axlarna som sticker ut i tomma intet, de pekar till o med uppåt som takgavlar på ett litet shinto tempel.
  • Jag måste ta in midjan 2 cm eller mer på varje sida. Inget löst tyg i midjan! Nyckelord-TIGHT
  • Ärmarna måste läggas upp 3 cm på varje ärm. Jag gillar inte långa ärmar som gömmer händerna.
  • Knapparna i fram måste sys i må nytt med ordentlig distans. (en av knapparna den översta har redan trillat av!!!!)
  • Jag måste sy ett foder till luvan.

FireStats icon Använder FireStats